Täiskasvanute ortodontiline ravi

Avaleht - Blogi - Täiskasvanute ortodontiline ravi

Ortodontilist ravi on võimalik teostada igas eas täiskasvanutele. Ortodondile pöördutakse lapseeas erinevatel põhjustel korrigeerimata jäänud hambumusanomaaliate või hilisemas eas tekkinud probleemide tõttu.

Hambumus ei püsi elu jooksul muutumatuna. Hambakaartel võib süveneda ruumipuudus, mis teismeliseas oli minimaalne või olematu. Põhjuseks võivad olla näiteks tarkusehammaste lõikumine või lõualuu ealised muutused, juba alates 20. eluaastast

Sageli on täiskasvanutel varasemalt eemaldatud hambaid, mille taastamiseks on proteesiarstil või implantoloogil vaja hambumust või hammaste asendeid korrigeerida.

Täiskasvanutele pakuvad rohkem huvi märkamatud breketid. Ortodontiakliinikus on võimalik teostada ravi keraamiliste breketitega või kapedega.

Täiskasvanueaski on võimalik korrigeerida suhtelist suuri hammaste asendianomaaliaid breketsüsteemide abil. Lõualuude kasvu täiskasvanutel praktiliselt ei toimu ning seetõttu teostatakse ortodontilist ravi mõnikord koos ortognaatse kirurgiaga (orthognatic surgery). Enne ortodontilise ravi alustamist koostatakse täpne raviplaan ja vadusel suunatakse hambaid eemaldama saatekirjaga. Hambaid ei soovitata igaks juhuks eemaldada enne raviplaani koostamist.

Ortognaatne kirurgia teostatakse juhul, kui esineb lõualuude omavahelise suhte nihe, mida ei ole võimalik korrigeerida ainult hammaste nihutamisega või kui inimene soovib oma näo kuju muuta. Ortognaatse kirurgia teostab näo-lõualuude kirurg üldnarkoosis, kuid sellega kaasneb hambakaarte kohandamine ortodontilise raviga umbes 1 ,5 aastat enne ja 6 kuud pärast ortognaatset kirurgiat. http://www.youtube.com/watch?v=luvRbwtalpA

Igemehaiguste ja hambakiviprobleemide puhul väheneb hammaste kinnitus lõualuusse ja hammaste vahele võivad tekkida soovimatud vahed ning muutunud hammaste asend võib veelgi nõrgestada hammaste kinnitust . Ortodontilise raviga on võimalik hambumus uuesti korda seada ning hambad retaineriga fikseerida. Enne ortodontilist ravi peab kindlasti olema teostatud parodontoloogiline ravi ja ortodontilise ravi ajal on vajalik regulaarne prodontoloogi kontroll. Ilma parodontoloogilise ravi ja jälgimiseta teostatud ortodontiline ravi võib põletikulist protsessi ägedamaks muuta ja vähendada hammaste lõualuusse kinnitumist. Ortodontiline ravi ei kõrvalda igemehaigusest tekkinud probleeme ning pärast hambumuse korrigeerimist ning fikseerimist on vajalik jätkuv parodontoloogiline ravi ja jälgimine.