Retainerid

Avaleht - Blogi - Retainerid

Ortodontilise raviga on võimalik luua ilusaid hambakaari ja õiget hambumust, kuid ravi tulemus ei jää püsima muutumatuna. Ortodontilise ravi tulemust jäävad säilitama ravi lõpus paigaldatud retainerid. Retainerite tüüp ja paigaldus otsustatakse ortodondi poolt juba ravi planeerides.

Retainer

Hammastele fikseeritud retainerid tavaliselt eemaldamisele ei kuulu ning hoitakse suus seni, kuni patsient soovib ravitulemust säilitada. Kui fikseeritud retainer jääb takistama hambaravi, eemaldatakse see enne hambaravi visiiti ning kleebitakse uuesti hammastele pärast hambaarsti külastust. Hammastele fikseeritud retainerit kandes peab arvestama, et see võib tugevate asjade hammustamisel ja närimisel hammastelt lahti tulla (õuna hammustamine, krõbedate leiva söömine jne.). Hammastelt lahti tulnud retainer oma ülesannet suus ei täida ning tuleb tagasi kinnitada esimesel võimalusel, soovitavalt samal päeval. Osaliselt lahti tulnud retainerit ei tohiks ise täielikult lahti sikutada. Kui hambad juba on paigast liikunud, siis retainer neid uuesti reastada ei suuda. Hammastele fikseeritud retainerite puhastamine on patsiendi jaoks keeruline, kuna see on tavaliselt paigaldatud piirkonda, kuhu patsient ise hästi ei näe ja ligi ei pääse. Sellepärast on vajalik iga 6 kuu järel käia hambaarstil või hügienistil retaineri ümbrust puhstamas. Hügienist nõustab retaineri kandjat individuaalselt ning aitab valida õiged hügieenitarbed.

Retainer

Suust eemaldatavad retainerid täidavad oma ülesannet vaid siis, kui neid kasutatakse vastavalt ortodondi juhistele. Üldine printsiip on, et breketsüsteemide eemaldmise järgselt tuleb suust eemaldatavat retainerit kanda 24 tundi ööpäevas. Hiljem on võimalik retaineri kandmise aega vähendada, vastavalt ortodondi juhistele. Võimalik, et retainerist päriselt loobuda ei saagi, vaid koostöös ortodondiga tuleb leida optimaalne aeg selle kasutamiseks. Kui eemaldatav retainer ei ole suus, peaks see olemas ortodondilt saadud karbi sees. Retainerid on suhteliselt õrnad ja võivad puruned või väänduda, kui neid panna taskusse või kotti ilma karbita. Kindlasti ei tohi retainerit panna söögi ajaks salvrätiku sees lauale, sest see on kõige sagedasem viis oma retainerist ilma jääda (keegi võib selle laualt lihtsalt ära koristada). Kodus peab retainer samuti olema karbi sees, kui see ei ole kasutuses. Lahtiselt laual või kraanikausi serval asetsev retainer võib kergesti maha kukkuda ning sellele võib kogemata peale astuda või leiavad selle kiiresti üles lemmikloomad.

Suust eemaldatavat retainerit tuleb pesta 2 korda päevas leige voolava vee all pehme või eriti pehme (soft, extrasoft) hambaharjaga ja nõudepesuvahendi või vedela seebiga. Hambapasta on kasutamiseks liiga abrasiivne. Kui retainer on kasutusel söögiaegadel, tuleb seda pärast sööki pesta või vähemalt loputada puhtaks voolava vee all.

Retentsiooniaparaatidega tuleb käia järelkontrollis ortodondi poolt määratud aegadel. Probleemide korral tuleb koheselt ühendust võtta ja pöörduda esmaabisse.