Ortoganaatset kirurgiat teostatakse patsiendile, kelle probleemiks on lõualuude kas liigne või vähene kasv. Üldjuhul teostatakse ortognaatset kirurgiat täiskasvanutel, kui lõualuude kasv on lõppenud, kuigi vajadus ortognaatseks kirurgiaks võib olla ilmne juba lapseeas.
Ortognaatne kirurgia teostatakse juhul, kui esineb lõualuude omavahelise suhte nihe, mida ei ole võimalik korrigeerida ainult hammaste nihutamisega või kui inimene soovib oma näo kuju muuta. Ortognaatse kirurgia teostab näo-lõualuude kirurg üldnarkoosis, kuid sellega kaasneb hambakaarte kohandamine ortodontilise raviga umbes 1,5 aastat enne ja 6 kuud pärast ortognaatset kirurgiat. http://www.youtube.com/watch?v=luvRbwtalpA
Ortognaatse kirurgia kaasnevad loomulikult riskid ja tüsistused, millest patsienti informeerivad nii ortodont kui kirurg. Kindlasti peab patsient arvestama operatsiooni järgselt 2-3 nädalasel haiguslehel viibimisega. Operatsiooni järgselt on hammastele fikseeritud operastioonisplint mis takistab rääkimist ja lubatud on vaid vedel dieet. Soovitatav on müofunktsionaalse terapeudi visiit, et kiirendada operatsioonist taastumist.