Alalõualiigese probleemid

Avaleht - Blogi - Alalõualiigese probleemid

Alalõualiigese probleemid (Temporomandibular joint dysfunction - TMD) on üsna sage nähtus, mis võib kulgeda peaaegu märkamatult või põhjustada tugevaid valusid ja suu avamise takistust. Lõualiigese probleeme esineb nii lastel kui täiskasvanutel. Mõnikord võib aastaid peaaegu märkamatult kulgenud probleem ägeneda. Ägenemine võib tekkida iseenesest või näiteks pärast hammaste proteesimist ja breketravi ajal.

Alalõualiigese probleemid võivad tekkida patsiendil väga erinevatel põhjustel ning ei ole alati hammaskonnaga seotud. Alalõualiigesse valud võivad kiirguda ümbritsevatest struktuuridest - lihastest, kõõlustest, närvidest, kõrvast jne. Hambaarst ja ortodont saavad aidata vaid juhul, kui probleem on seotud hammaskonnaga. Liigesprobleemidega võib olla seotud vale hambumuse või hammaste kaotuse tõttu ülekoormus söömisel. Ainult hammaskonnast lähtunud probleemide korral on näidustatud splindi kasutamine.

Konsutatsioonil on võimalik täpsemalt uurida lõualiigest, mälumislihaseid, hambumust jne. Vajadusel suunatakse edasi teise eriala spetsialisti juurde (neuroloog, füsioteapeut jne.) Kõiki helisid alalõualiigeses ei ole vajalik ja võimalik ravida, kuid konsultatsioonil saab oma seisundi kohta täpsemat infot.