Ortodontilist ravi alustatakse põhjaliku uurimise ja diagnostikaga. Ortodont uurib ja mõõdab hambumust põhjalikult. Valmistatakse mudelid, tehakse fotod, röntgenid ja vajadusel muud lisauuringud.
Saadud andmete põhjal koostatakse raviplaan, mille alusel ortodontilist ravi teostama hakatakse. Raviplaani arutatakse patsiendiga põhjalikult ning leitakse sobivad lahendused breketite valiku osas jne. Kui on vajalik hammaste eemaldamine, siis suunatakse hambaid eemaldama pärast raviplaani koostamist.
Breketeid on olemas väga paljude erinevate süsteemidest ja materjalidest. Raviplaani ajal selgitab arst võimaikke valikuid, erinevate breketsüsteemide eeliseid ja puuduseid. Ortodontiakliinikus on kasutusel nii keraamilised, kuldsed kui ka harilikud metallbreketid.
Lastel teostatakse vajadusel ka varajast ravi. Varase ravi vajaduse otsustab ortodont konsultatsiooni ajal. Varase ravi eesmärk on ennetada probleemide süvenemist ja luua head eeldused hambakaarte harmooniliseks arenguks. Harilikult on varase ravi puhul hiljem vajalik teostada teise etapi ortodontiline ravi pärast hammaste lõplikku lõikumist või lõualuude kasvu sobivas perioodis.
Alla 19-aastastele isikutele on ortodontiline ravi haigekassa kulul vaid teatud kehtestatud diagnooside puhul, mis on leitavad Haigekassa kodulehel.