Müofunktsionaalne teraapia

 Näo- ja suulihaste tasakaalustatud töö tagab harmoonilise näo, hambakaarte ja hingamisteede kasvu. Oluline õigeks lihaste tööks on nina kaudu hingamine, korralik huulte sulgus puhkeasendis, õige keele asend puhkeasendis ning õige söömise- ja neelamismuster.
Põhjuseks, miks õige lihastöö lapseeas korrektselt ei kujune, võib olla ninahingamise takistus (adenoid, sage nohu, allergiline nohu jne.), kinnine keelekida või kahjulikud harjumiused. Esmatähtis edukaks raviks on kahjulikest harjumustest vabanemine (pöidla, pudeli või luti imemine; huulte limpsimine, küünte närimine, keele või põskede imemine jne.).
Pidev suu kaudu hingamine ei ole kasulik tervisele, oluline on luua võimalus ja harjumus nina kaudu hingamiseks võimalikult varases vanuses, et ninakäigud kasvaksid korrliku suurusega. Sageli on lapsel kujunendu harjumus suu kaudu hingata ning isegi pärast takistuse eemaldmist tuleb õige hingamine ümber õppida ning suu lihaseid treenide õigesse toonusesse.
Müofunktsionaalne terapeut aitab treenida suu- ja näolihasteid koordineeritult tööle, kuid see protsess vajab kannatlikkust ja järjekindlust. Enamasti kestab teraapia vähemalt 1 aasta, sest oluline ei ole mitte ainult uute oskuste õppimine, vaid ka nende kinnistamine ja automaatseks muutmine. See toimub läbi pidevate korduste ja meeldetuletuste ning neuromuskulaarse mustri muutmine võtab aega. Oluline on, et pidevalt keel oleks õiges kohas puhkeasendis ning huuled suletud, kui tegeletakse oma igapäevaste tegevustega, ollekse lõõgastunud ja isegi magades. Müofunktsionaalsete probleemidega tegelemist tuleks alustada nii vara, kui võimalik, soovitatavalt juba beebieas. Kindlasti on teraapiast kasu ka täiskasvanueas. Sellepärast on konsultatsioonile oodatud igas vanuses inimesed.
Müofunktsionaalne terapeut teeb koostööd ortodondi, nina-kõrva-kurguarsti ja unearstiga.